مرکز پرستاری S.O.S Capital & AIDA

اعزام مراقب در منزل:

44046343

خدمات درمانی درمنزل:

44046131

آسم
راه های هوایی سالمند در منزل در اثر التهاب لایه پوششی راه های هوایی یا انقباض عضلات صاف برونشی (برونکواسپاسم) مسدود می شوند. برای مثال یک آلرژن شناخته شده مثل گرده گیاه توسط سالمند در منزل استنشاق شده، موجب فعال شدن آنتی بادی هایی می شود که این آلرژن را تشخیص می دهند. ماست سل ها و هیستامین فعال شده، پاسخ التهابی موضعی را شروع می کنند. پروستاگلاندین ها موجب بهبود تاثیر هیستامین می شوند. لکوترین ها نیز پاسخ داده، پاسخ التهابی را تقویت می کنند. سلول های سفید خون نیز به این آلرژن پاسخ داده و در منطقه نفوذ آلرژن واسط های التهابی را آزاد می کنند.محرک موجب وقوع واکنش التهابی شده، سایز لایه پوششی برونش افزایش می یابد، این موجب محدودیت و تنگی راه های هوایی می شود. ممکن است همزمان واکنش عضلات صاف برونشی نیز رخ دهد. آسم دارای دو نوع شناخته شده می باشد:
آسم خارجی، آسم آتوپیک نیز نامیده می شود، در اثر آلرژن هایی مثل گرده گل و گیاه، خاکستر و فضولات حیوانی، کپک یا گرد غبار رخ می دهد. اغلب با رنیت آلرژیک و اگزما همراه است، ممکن است دارای زمینه خانوادگی باشد.
آسم داخلی، که آسم غیر آتوپیک نیز نامیده می شود، در اثر عوامل غیر آلرژیک از قبیل عفونت مجاری تنفسی، تماس با هوای سرد، تغییرات رطوبت هوا یا محرک های تنفسی رخ می دهد.
می توان محرک های ماشه حملات بیماری را در بیمار شناسایی کرده و از آنها اجتناب کرد. بیمار می تواند چک کردن سطوح جریان بیشینه تنفسی خود را یاد گرفته و علائم خود را با مشارکت یک مراقبت کنترل نماید. آسم خوب کنترل شده معمولا دارای دوره های موقت و برگشت پذیر بدتر شدن بوده و توسط داروها قابل کنترل است، که اغلب بصورت سرپایی درمان می شود. در صورت حمله مکرر، تماس خفیف با عامل شناخته شده حمله اغلب موجب بدتر شدن کافی حمله خواهد شد بیماری که به داروها پاسخ ندهد یا دارو به طور نامناسب استفاده کرده باشد، ممکن است در طی حمله آسم بمیرد.

علائم و نشانه های تشخیصی
♦️ ویزینگ که ابتدا در طی بازدم شنیده می شود و به تدریج در کل چرخه تنفسی با پیشرفت التهاب شنیده می شود.
♦️ هوا که به سختی از میان مجاری هوایی تنگ و یا مسدود شده حرکت می کند، موجب ایجاد صدای ویزینگ می شود. تمامی بیماران آسمی دارای ویزینگ نیستند.
♦️ ممکن است بین حملات بدون علامت باشد. اگر التهاب وجود نداشته باشد، علائم برطرف خواهند شد.
♦️ تنگی نفس با تنگ شدن راه های هوایی در اثر التهاب رخ می دهد. معمولا با افزایش التهاب، تنگی نفس نیز به طور پیشرونده بدتر می شود.
♦️ تنفس بیشتر از 20 تا در دقیقه (تاکی پنه)، وقتی بدن تلاش می کند که اکسیژن بیشتری از به ریه ها رسانده تا نیازهای فیزیولوژیک بدن را لحاظ نماید.
♦️ استفاده از عضلات جانبی تنفسی، در تلاش بدن برای وارد کردن هوای بیشتر به ریه ها
♦️ احساس گرفتگی در قفسه سینه به علت تنگی راه هوایی (برونکورستریکشن)
♦️ سرفه
♦️ تاکیکاردی – ضربان قلب بیشتر از 100 تا در دقیقه، در اثر تلاش بدن برای رساندن اکسیژن بیشتر به بافت های بدن.

تست های تشخیصی
♦️ کاهش اکسیژن و افزایش دی اکسید کربن در نتیجه گازهای خون شریانی دیده می شود، که حاصل ناتوانی در تبادل هوای کافی است، که نتیجه اش تبادل گازی ناکافی است.
♦️ کاهش نیرو در بازدم [یا حجم بازدم اجباری در اولین ثانیه (FEV1) یا اوج جریان ریت بازدمی (PERF)] در طی حمله که در تست های عملکرد تنفسی مشاهده می شود. تنگی راه های هوایی موجب می شود که بازدم برای بیمار سخت بشود، زمان دم طولانی تر شده و نیروی بازدمی کاهش یابد. بیمار می تواند تلاش تنفسی خود را با استفاده از یک جریان سنج حجم جاری در منزل چک کند.
♦️ ریه ها در رادیوگرافی قفسه سینه در اثر احتباس هوا بیش از حد متسع هستند.
♦️ نتایج پالس اکسیمتری کاهش اشباع اکسیژن را نشان می دهد
♦️ بالا رفتن ائوزینوفیل ها در CBC دیده می شود.
♦️ ائوزینوفیل در خلط مشاهده می شود.

درمان
درمان روی برگرداندن وضعیت تنفسی به حالت طبیعی، رساندن اکسیژن کافی و محدود کردن دفعات عود بیماری متمرکز است. آموزش بیمار بایستی روی درک و فهم بیماری، درمان ان و اقدامات اورژانسی در زمان ضرورت متمرکز باشد.
برای کمک به رفع نیازهای بدن، به بیمار اکسیژن مکمل تجویز شود.
آلرژن ها را شناسایی و از بیمار دور کنید تا از حمله آسم اجتناب شود.
بیمار روزانه 3 لیتر مایعات مصرف کند تا به سیال شدن ترشحات ریوی کمک شود.
داروهای بتا2-آدرنرژیک کوتاه اثر برای باز شدن برونش ها تجویز شود: آلبوترول، پیربوترول، متاپروترونول، تربوتالین، لوالبوترول
داروهای بتا2- آدرنرژیک طویل الاثر برای کنترل علائم روزمره تجویز شود؛ و راه های هوایی باز نگهداشته شود؛ نه برای علائم حاد: سالمترول، فورمترول
واسط های لکوترین برای کاهش پاسخ التهابی موضعی در ریه ها برای کاهش شدت حمله تجویز می شود، روی علائم تاثیر فوری ندارند:

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

تهران، اتوبان ستاری، روبروی مجتمع تجاری کورش،نبش جواهریان، ساختمان 163، واحد 9

 

تلفن:

      واحد خدمات مراقبتی در منزل    44046343  21 98+

تلفن:

    واحد اعزام پرستار تخصصی و پزشک  44046131  21 98+

 

 © 2017-2018 parastarha.com all right reserved